Beynimiz Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Birbuçuk kiloluk sır küpü: beynimiz hakkında şaşırtıcı 10 gerçek...
Birbuçuk kiloluk sır küpü: beynimiz hakkında şaşırtıcı 10 gerçek...BEYNİMİZ ACI HİSSETMEZ BEYNİMİZDE ACI ALGILAMA RESEPTÖRÜ BULUNMUYOR.


BEYNİMİZ TAM 1 TERABİT BİLGİ SAKLAYABİLİR BU DA BRİTANNİCA ANSİKLOPEDİSİ'NİN BEŞ KATI KADAR BİLGİYE TEKABÜL EDER.


BEYNİMİZDE 160,000 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDA KILCAL DAMAR BULUNUYOR YÜZ MİLYARLARCA DA NÖRON... BU SAYININ GALAKSİDEKİ GÖK CİSİMLERİNİN SAYISINA ÇOK YAKIN OLDUĞUNU DA BELİRTELİM. GELGELELİM VÜCUDUMUZDAKİ ENERJİNİN %17'SİNİ VE OKSİJENİN %20'SİNİ KULLANAN BEYNİMİZ VÜCUDUMUZUN SADECE %2'SİNİ KAPLIYOR.


UYURKEN BEYNİMİZ DAHA ÇOK ÇALIŞIYOR ÇÜNKÜ BEYİNLERİMİZ, GÜN BOYUNCA EDİNİLEN BİLGİLERİ VE HAFIZAYI DÜZENLEME İŞİNİ BİZ UYURKEN YAPIYOR. YANİ GÜN BOYUNCA EDİNİLEN KARMAŞIK VERİLER BİZ UYURKEN DÜZENLENİYOR. İŞTE BU YÜZDEN, UYKUSUZ GEÇEN DÖNEMLERDE, HAFIZAMIZ ÇOK DAHA ZAYIF ÇALIŞIYOR, ÖĞRENDİKLERİMİZİ ÇOK ÇABUK UNUTUYORUZ VE ANILARIMIZ HAFIZADA KOLAY KOLAY YER EDEMİYOR."BİLİNÇLİ RÜYA" GÖRMEK GERÇEKTEN MÜMKÜN KİŞİNİN SONUÇLARINI İSTEDİĞİ GİBİ MANİPÜLE EDEBİLDİĞİ "BİLİNÇLİ RÜYA" (LUCİD DREAMİNG) KAVRAMI BİZE HOLLYWOOD FİLMLERİNİ HATIRLATSA DA, HAYAL ÜRÜNÜ DEĞİL. BELLİ BİR EĞİTİM SÜRECİNDEN SONRA ERİŞİLEBİLECEĞİ İDDİA EDİLEN "BİLİNÇLİ RÜYA" DURUMU İSTEDİĞİNİZ RÜYAYI İSTEDİĞİNİZ KİŞİLERLE SÜSLEYİP DİLEDİĞİNİZ GİBİ SONLANMASINI SAĞLIYOR. "BİLİNÇLİ RÜYA", BEYNİMİZİN UÇSUZ BUCAKSIZ POTANSİYELİNE DAİR UFAK DA OLSA BİR İPUCU VERİYOR.


NİYE GÜLDÜĞÜMÜZ (YA DA GIDIKLANDIĞIMIZ) İSE HALA MEÇHUL BEYİNLERİMİZ, HAYVANLAR ALEMİNDE GÜLEBİLEN TEK CANLILAR OLAN BİZ İNSANLARIN BUNU NASIL BAŞARABİLDİĞİNE DAİR BİZE HENÜZ BİR IŞIK YAKMIŞ DEĞİL. NİÇİN GIDIKLANDIĞIMIZ VE BUNUN NE İŞE YARADIĞI DA, AYNI ŞEKİLDE, HALA BİR MUAMMA...


ERKEK BEYNİ KADIN BEYNİNDEN %10 DAHA BÜYÜK, FAKAT... ... KADIN BEYNİ DAHA FAZLA SİNİR HÜCRESİ VE DAHA FAZLA NÖRON BAĞLANTISIYLA DAHA VERİMLİ ÇALIŞIYOR. KADINLARDA DAHA DUYGUSAL OLAN SAĞ BEYİNDE DAHA FAZLA FAALİYET VARKEN, ERKEKLERDE İSE MANTIK AĞIRLIKLI ÇALIŞAN SOL BEYİN FAALİYETİ DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR.


PEKİ BOYUNUN BİR ÖNEMİ VAR MI? ARAŞTIRMA SONUÇLARI OLAYI ÇOK AYDINLATMAMIŞ. MESELA ORTALAMA BİR BEYİN 1.400 GRAMKEN, ALBERT EİNSTEİN'İN BEYNİ SADECE 1.230 GRAMMIŞ. ÖTE YANDAN, KAFASI BÜYÜK İNSANLARIN DAHA ZEKİ OLDUĞUNU, SAVUNAN ARAŞTIRMALAR DA VAR. YANİ HENÜZ BEYİN BOYUTUNUN ZEKAYLA DOĞRU ORANTILI OLDUĞUNU KANITLAYAN HİÇ BİR VERİ BULUNMUYOR.


Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.